Sık Sorulan Sorular - Kombi, Klima, Isı Pompası, Şofben, Isıtma ve Soğutma Sistemleri | BAYMAK
Sık Sorulan Sorular
Ürünlerim nerede üretiliyor?
Ürün yelpazemizi sürekli genişletiyoruz ve tüm ürünler her yerde sunulmuyor ve üretilmiyor. Bazen siparişi müşterinize en yakın konum yerine farklı bir üreticiye yönlendirebilir ve ürünü uluslararası olarak gönderebiliriz. Bir siparişin nereye yönlendirileceği, sorunsuz ve hızlı teslimatı sağlamak için stok kullanılabilirliğini, üretim kapasitesini ve lojistiği sağlamak için çalışan bir algoritma tarafından belirlenir. Ürünlerimiz kişiye özel talep üzerine baskı formatında olup ülkenize, en yakın lokasyonlardaki gelişmiş teknolojideki fabrikalarda sizin için özenle hazırlanıp sizlere özel hızlı ve güvenli kargo şirketleri ile teslim edilmektedir.
Kişiye özel üretilen ürünlerde tüketicinin cayma hakkı var mıdır?
Tüketicinin ihtiyaç ve taleplerine göre özel olarak hazırlanmış ürünlerde tüketicinin sonradan cayma/iade hakkı bulunmamaktadır. Bunun istisnası kişiye özel hazırlanan ürünün tüketicinin isteklerine göre hazırlanmamış olması ve ürünün ayıplı çıkmasıdır. (Örn: Reçeteye uygun olarak üretilen numaralı gözlüklerin üretimine başlandıktan sonra iadesi mümkün değildir. Üretilen ürünün ayıplı olması veya kişinin ihtiyaçlarına uygun olarak üretilmemiş hali saklıdır.)
İademi nasıl yapacağım? İade talebini nasıl oluşturabilirim?
Ürünler, Müşteri için sipariş edildiğinde özel olarak yapılır. Bu nedenle bir sipariş verildikten sonra değiştirilemez veya iptal edilemez, Sipariş Formunda aksi belirtilmedikçe. Müşteri, teslim edilen Ürünlerde hasar, hata veya kalite eksikliği gibi herhangi bir kusuru fark ederse, bu hakları kullanabilmek için ürün alımından sonraki 5 gün içinde Wisdom Rain müşteri hizmetlerine bilgi vermelidir. Müşteriden, kusurlu bir Ürünün varlığını kanıtlayan fotoğraf veya diğer belgeler sağlanması istenebilir. Wisdom Rain, Müşteri ile anlaşırsa veya Müşteri iddia edebilirse ve kusur, takip edilmeyen bir teslimatın taşıyıcısı tarafından değilse, müşteri hakkında iddia edilen kusuru gidermek için gereken ölçüde siparişin yeniden basımını sağlayacak veya Müşteriye kusurlu Ürünler için bir iade teklif edecektir. Yukarıda sağlanan çözümler, kusurlu Ürünle ilgili Müşteri'nin tek çözümüdür ve yasalar tarafından Müşteri'ye sağlanan diğer herhangi bir çözümü tamamen dışlar.Wisdom Rain olarak sizlere yurtdışından özenle seçilmiş ve özel tasarlanmış ürünler sunuyoruz. Her bir ürünümüz, detaylı beden, renk ve bakım açıklamalarıyla birlikte özenle tasarlanmıştır. Müşteri memnuniyeti bizim için önemli olduğu kadar, alışverişinizi sorunsuz bir deneyim haline getirmek de önceliklerimiz arasındadır. Ancak, ithal ürünlerin özel doğasından kaynaklı olarak, iade ve değişim konusunda bazı kısıtlamalarımız bulunmaktadır. Lütfen dikkat: Ürünlerin beden, renk ve bakım detaylarına ilişkin tüm açıklamalar, ürün sayfasındaki açıklama kısmında yer almaktadır. Müşterilerimizin, ürünleri sipariş etmeden önce bu açıklamaları dikkatlice okumasını rica ederiz. Bu kapsamda, ürünlerin doğru seçilmesi için verilen bilgilerin müşteri sorumluluğunda olduğunu belirtmek isteriz. Ürünü sipariş vermeden önce lütfen açıklama kısmını detaylı bir şekilde okuduğunuzdan emin olun.Anlayışınız ve iş birliğiniz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Wisdom Rain Ekibi**.
Siparişimin teslimat adresini / alıcı bilgisini ve adres değişikliği gerçekleştirebilir miyim?
Sipariş oluşturulduktan sonra alıcı bilgisi ve adres değişikliği yapılamamaktadır.
Ürünün ayıplı çıkması halinde tüketicinin hakları nelerdir, kimler ne şekilde sorumludur?
"Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici; a) Satın alınan ürünün iadesini gerçekleştirmeye hazır olduğunu bildirerek ürünü iade edip ücretini geri alma b) Satın aldığı ürünü iade etmeyip üründeki ayıp oranında ödediği satış bedelinden indirim isteme c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme, ç) İmkân olması durumunda ayıplı malın, ayıpsız haliyle ya da aynı özellikleri taşıyan benzeriyle değiştirilmesini isteme, seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız hali veya aynı özellikleri taşıyan benzeri ile değiştirilmesi hakları üretici veya ithalatçıya karşı da kullanılabilir. Tüketicinin bu haklarının yerine getirilmesi konusunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen (birlikte) sorumludur. Üretici veya ithalatçı, malın kendisi tarafından piyasaya sürülmesinden sonra ayıbın doğduğunu ispat ettiği takdirde sorumlu tutulmaz. Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız hali veya aynı özellikleri taşıyan benzeri ile değiştirilmesinin satıcı için orantısız güçlükleri beraberinde getirecek olması hâlinde tüketici, ürünü iade edip parasını geri alma veya maldaki ayıp oranında ödediği bedelden indirim isteme haklarından birini kullanabilir. Orantısızlığın belirlenmesinde malın ayıpsız değeri, ayıbın önemi ve diğer seçimlik haklara başvurmanın tüketici açısından sorun teşkil edip etmeyeceği gibi hususlar dikkate alınır. Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız hali veya aynı özellikleri taşıyan benzeri ile değiştirilmesi haklarından birinin seçilmesi durumunda bu talebin satıcıya, üreticiye veya ithalatçıya yöneltilmesinden itibaren azami yirmi (20) iş günü içinde yerine getirilmesi zorunludur. Aksi hâlde tüketici diğer seçimlik haklarını kullanmakta serbesttir. Tüketicinin ürünü iade edip parasını isteme veya ayıp oranında ödediği bedelden indirim isteme hakkını seçtiği durumlarda, ödemiş olduğu bedelin tümü veya bedelden yapılan indirim tutarı derhâl tüketiciye iade edilir. Seçimlik hakların kullanılması nedeniyle ortaya çıkan tüm masraflar, tüketicinin seçtiği hakkı yerine getiren tarafça yani satıcı tarafından karşılanır. (kargo vb. masraflar) Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte 11/1/2011 tarihli ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu hükümleri uyarınca tazminat da talep edebilir."
Kargom ne zaman ulaşır?
Siparişiniz Kargoya teslim edildikten sonra bulunduğunuz bölgeye göre ortalama 10 - 15 iş günü içerisinde teslim edilmektedir.
Hangi kargo firması ile çalışıyorsunuz?
Siparişiniz işleme alındıktan sonra üretilecek ve yüzlerce üretim ve lojistik ortağımızdan oluşan ağımızda belirtilen teslimat adresine teslim edilecektir. Tahmini teslimat tarihinin aşağıdakileri içerdiğini lütfen unutmayın: Gerçekleştirme süresi: Ürüne bağlı olarak ürünlerinizi oluşturma süresi. Gönderim süresi: Üretim ülkesine, teslimat ülkesine, seçilen gönderim yöntemine, ağın durumuna ve diğer faktörlere bağlı olarak baskı ortağından teslimat adresine teslimat süresi.Tahmini teslim tarihleri 10-15 Gündür. Zaman zaman değişiklik gösterebilir.
Kargo ücreti ne kadar?
Kargo ücretleri firmamız tarafından karşılanmaktadır. Karognuz yurtdışından yola çıktığı zaman kargo şirketi size gümrük vergi bilgilerini sms yolu ile iletecektir. Sms deki talimatları lütfen dikatli okuyunuz
Siparişim eksik çıkarsa ne yapmalıyım?
Siparişiniz eksik çıktıysa ürün bilgisini ve paketin görselini info@wisdomrain.com 'a iletebilir veya +905488718778 numaralı whatsapp müşteri temsilcimize ulaşabilirsiniz.
Nasıl üye olabilirim?
wisdomrain.com adresimizden. “ÜYE OL” linkine tıklayarak, veya Mavi uygulaması profilim sekmesinden üyelik formunu doldurup hemen üye olabilir ve alışverişe başlayabilirsiniz. Sitemize üye olmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmemektedir.
Kargom elime ulaşmadı, ne yapmalıyım?
Ürünlerimiz yurtdışından geldiği için ortalama 10 -15 gün içerisinde elinize ulaşmaktadır. Kargo bilgileri ürün kargoya verildikten sonra sisteme kayıtlı cep telefonunuza sms olarak gelmektedir. Sms sonrası takibinizi sms gelen linkten yapabilirsiniz. Kargonuzun ulaşmaması durumunda, Eğer siparişiniz teslim almadıysanız ilgili kargo firması ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.
Siparişim ben adresimde yokken gelmiş ne yapmalıyım?
Siparişlerinizin size teslim edilemediği durumlarda kargo firması ile iletişime geçerek durumunu sorgulayabilirsiniz. Sipariş teslim alınmaması durumunda iade olarak tarafımıza yönlendirilmektedir.
Neden üye olmalıyım?
"wisdomrain üyeleri bir çok avantajdan faydalanıyor: Beğendiğiniz ürünleri istediğiniz özelliklere göre hızlıca filtreleyip sepetinize ekleyebilirsiniz. Siparişlerinizin durumu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Kampanyalarımız veya promosyonlarımız hakkında haberdar olabilirsiniz. Hesabınıza giriş yaptığınızda sadece size özel hazırlanmış olan kampanyaları görebilirsiniz."
Üye olmadan da alışveriş yapabilir miyim?
Üye olmadan sipariş sayfasındaki whatsapp sipariş butonuna basarak sipariş verebilirsiniz
Üyelik bilgilerimi nasıl güncelleyebilirim?
Üyelik bilgilerinizi Hesabım > Hesap Ayarları kısmından güncelleyebilirsiniz
Şifremi unuttum ne yapmalıyım?
Şifrenizi unuttuysanız, üye girişi bölümünde bulunan ‘ŞİFREMİ UNUTTUM’ linkine tıklayıp, gelen sayfadaki kutuya üye olurken belirttiğiniz e-posta adresinizi yazmanız yeterli olacaktır. Şifrenizi değiştirebilmeniz içim mail adresinize bir link gönderilecektir. Linke tıklayarak yeni bir şifre belirleyebilirsiniz. Güvenliğiniz açısından bu link 30 dakika süreyle aktif olacaktır. 30 dakika içinde şifre belirleme işlemini yapamadıysanız tekrar ‘ŞİFREMİ UNUTTUM’ kutucuğuna tıklamanız gerekmektedir.
Üye olduğum e-posta adresini artık kullanmıyorum. Ne yapmalıyım?
Üyelik bilgilerinizi değiştirebilmek için info@widomrain.com 'a mail iletebilir veya whatsaap hattımızdan iletişime geçebilirsiniz. Müşteri hizmetleri whatsapp iletişim numaramız : +905488718778
Kişisel verilerim korunuyor mu?
Wisdom Rain sitesine üye olurken ve alışveriş yaparken sağladığınız kişisel verileriniz 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“KVKK”) uyarınca işleme amacı ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü olacak şekilde, işlenmelerini gerektiren amaç çerçevesinde kaydedilir, depolanır, muhafaza edilir, yeniden düzenlenir, hukuken bu kişisel verileri talep etmeye yetkili olan kurumlar ile paylaşılır, KVKK’nın ve diğer kanunların öngördüğü koşullarda üçüncü kişilere aktarılabilir, devredilebilir ve KVKK’da sayılan diğer şekillerde işlenebilir. Ayrıca, kişisel verilerinizin işlenmesine ilişkin detaylı düzenlemeye Mavi Üyelik Sözleşmesi ve Gizlilik Prensiplerinde yer verilmiştir. Wisdom Rain Üyelik Sözleşmesi ve Gizlilik Prensipleri’nin 5. maddesinde yer alan haklarınızı kullanmak amacıyla bizimle info@wisdomrain.com e-posta adresinden iletişime geçebilirsiniz.
Üyeliğimi nasıl iptal edebilirim?
Üyelik iptali ile ilgili sorularınız için +905488718778 nolu whatsapp müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.
Müşteri hizmetlerine nasıl ulaşabilirim?
+905488718778 numaralı whatsapp veya info@wisdomrain.com aracılığıyla müşteri hizmetlerimize ulaşabilirsiniz.